۱۸. همیشه با وضو

چرا پیامبر همیشه با وضو بودند؟

🔹 وجود مبارک رسول گرامی علیه و علی آله آلاف التحیه و الثناء به عنوان اینکه امام ماست و اسوه ماست معرفی شده است که فرمود: ﴿لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فی رَسُولِ اللّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ﴾؛ یعنی در تمام امور به وجود مبارک آن حضرت تأسی کنید یعنی او امام شماست در عقاید در اخلاق در اعمال، به او تأسی کنید به او اقتدا کنید.


🔹 درباره سنت و سیرت آن حضرت آمده است که وقتی حضرت از خواب بر می‌‌خاست، هیچ کاری را انجام نمی‌داد مگر اینکه اول وضو بگیرد بعد آن کار را انجام بدهد. همه ما این سنت را به عنوان اصل قرار بدهیم که همیشه با وضو باشیم.


🔹 وجود مبارک آن حضرت با کلّ نظام آفرینش معامله قرآن می‌کرد؛ همان ‌طور که قرآن را نمی‌شود بی ‌وضو دست زد، سراسر جهان خلقت را که همه فعل خداست آیه خداست آثار خداست صنع خداست بی ‌وضو دست نمی‌زد.


✅ خب چنین انسانی دیگر هرگز حرف بد نمی‌‌زند، خیال باطل نمی‌‌کند، آبروی همه را حفظ می‌‌کند، غیبت کسی را نمی‌کند، هرگز دروغ نمی‌گوید، هرگز طمع نمی‌کند، چون می‌‌گوید همان ‌طور که قرآن کلام خداست، آسمان و زمین هم فعل خداست

و همان ‌طور که کلام خدا محترم است و نباید بی‌‌وضو به آن دست زد، آب را که آدم می‌‌خورد فعل خداست هوا را که استنشاق می‌کند فعل خداست، خب چرا این فعل را من بی ‌وضو دست بزنم؟! آن وقت این می‌‌شود مدینه فاضله.
📚 آیت الله #جوادی_آملی، سخنرانی عمومی، ۱۳۸۱/۰۳/۰۶

با وضو

از_خوبان

از خودآ را در کانال ایتا دنبال کنید

۷ بازدید

دیدگاهی ثبت نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *